brezilya cevizi

Brezilya Cevizi

Brezilya cevizi en çok Bolivya ve Peru’da yetiştirilir. En fazla üretiminin ve hasadının yapıldığı Bolivya’dan dünyaya ihraç edilir. Dünyada Brezilya ceviz üretiminin % 47’sini Bolivya oluşturur. En çok ihracat yapılan ülke Amerika’dır. 1970’lerde Kuzey Amerika’da zenci ayak parmağı denilen tür, ırkçı yaklaşım içerdiği için eşitlikçi eylemler, bu söylemlerin kalkmasına neden olmuştur. Günümüzde dünyada başka tropikal özellik gösteren alanlarda yetiştirilmeye başlanmıştır.

toptan ceviz
toptan ceviz fiyatları

Brezilya Cevizi Yetiştiriciliği


Brezilya cevizi yetiştirmek sabır isteyen zorlu bir süreçtir. Tohumdan üretmek için çiğ tohumların ıslatılması ve çimlendirilmesi gerekir. 24 saatin her 8 saati nemlendirilerek çimlendirilme işlemine özen gösterilmelidir. Yaklaşık 8-10 günde filizlenen tohumlar alüvyonlu ve geçirgen toprağa 15-20cm derinliğe ekilmelidir. Toprağın sürekli nemli kalması sağlanarak, tam güneş alacak ortamda köklenme sağlanmalıdır. İklim özelliklerinin olumsuzluğundan dolayı Türkiye’de yetiştiriciliği yapılmamaktadır. Haziran ve Ocak aylarında 300’den fazla kümeler halinde gelişir. Olgunlaşan kümeler ağaçtan düşer. Düşen kümeler hasat edilir ve kurutulur.


Brezilya Cevizinin Besin Değerleri


Brezilya cevizi
juglans ailesinin en yüksek besin değerlerine sahip bir üyesidir. En görkemli ağaca ve en iri meyveye sahip bu ceviz, en yüksek yağ oranı olan ceviz türünü oluşturur. 100 gram cevizin kalori değeri 656’dır. Bu kalorinin %85’lik kısmını yağ oluşturur. % 38 tekli doymamış yağ ve % 32 çoklu doymamış yağ özelliği içerir. % 12 karbonhidrat, % 14 protein bulunur. 20’ye yakın mineral ve vitamin içeren yapısı oldukça besleyici özelliklere sahiptir. 100 gram ceviz içerisinde 650 miligram potasyum, 350 miligram magnezyum, 160 miligram kalsiyum vardır. Potasyum, magnezyum ve kalsiyum açısından oldukça yüksek besin özelliğine sahip ceviz türünü sporcular, ergenlik dönemindeki gençler, hamileler ve diyet yapanlar yüksek besin değerleri için tüketirler.


Brezilya Cevizinin Faydaları


Alışılmışın dışında özel bir tada sahip olan bitkiye, Brezilya fındığı veya Brezilya fıstığı da denmektedir. Gıda Prosesleri Yönetmeliğinde adı ceviz olarak geçse de tadı fındığa daha yakın olan bitki aroması ve özel tadı, dünya çapında hızla yayılmasını sağlamaktadır. Brezilya cevizi meyvesini oluşturan yapı taşlarının başında gelen selenyum, bağışıklık sisteminin en büyük destekçisi olarak, süper besin olma özelliği sağlar. 100 gramında toplam 655 kalori bulunan cevizi özellikle sporcular, ana besin grubu olarak kullanır. İçerisinde bolca bulunan tekli ve çoklu olarak bulunan omega-3, doymamış yağlar ve yağ asitleri, kalp ve damar sağlığını korur. Kanda bulunan trigliserid oluşumunu engeller. Yüksek oranda antioksidan bulunur. Yüksek antioksidanlar serbest radikallerle savaşarak anti-kanserojen etki gösterir. Kadınlarda meme kanseri ve erkeklerde görülen prostat kanserini önleyici özelliklere sahiptir. Tümör yapısında küçülmeye sebep olarak, gelişimini engeller. Serotonin ve selenyumunun etkisiyle halsizlik, yorgunluk gibi bedensel şikâyetleri giderir, vücuda zindelik ve canlılık kazandırır.
Hormon dengesini düzenler erkeklerin testosteron seviyesini düzenler. Troid bezlerinin sağlıklı çalışmasını sağlar. Brezilya cevizi saç hücrelerini besler, canlandırır ve saçların sağlıklı çıkmasında, uzamasında etkin rol oynar. Saç dökülmesini önleyerek kelliği engeller. Tokluk hissi vererek diyetlerde uzun süre aç kalmayı engeller, yüksek lifli yapısı bağırsakların çalışmasını düzenler. Zayıflamada porsiyonlara dikkat edilerek tüketildiğinde etkili olur. Bağışıklık sistemini güçlendiren özelliklere sahiptir. Çinko, magnezyum ve potasyum açısından zengin besin değeri, kas ve iskelet sisteminin düzenini sağlar, kramp oluşumunu engeller. Cildi uzun süre nemli tutarak yaşlanma belirtilerinin önüne geçer. Anti-aging özellikleri kırışık oluşumunu geciktirir. Yüksek oranda bulunan E vitamini, cilt hücrelerini yapılandırarak, canlandırır ve onarır. Beyin hücrelerini onarıcı ve besleyici özelliklere sahiptir. Zihni açar, demans hastalıklarının önlenmesinde önemli rol oynar. Unutkanlık sorunlarına iyi gelir, hafızanın güçlenmesini sağlar. Çocuk gelişimini destekler, zihinsel ve bedensel gelişimini hızlandırır ve güçlendirir.
İltihap giderici özellik içerir. Detoks etkisi göstererek vücudu toksinlerden arındırır. Cevizden elde edilen yağ, cilt üzerinde oluşan sedef ve egzama hastalığının tedavisinde kullanılır.
Kadın ve erkeklerde vücuda canlılık ve zindelik vermesi, hormon dengesini düzenlemesi, erkeklerde testosteron seviyesini yükseltmesi çiftler arasındaki cinsel gücü artırır.


Brezilya Cevizinin Zararları


Aşırı tüketimi kalori değeri açısından kilo alımına neden olur. Günlük porsiyondan fazla tüketilmemesi gerekir. Önerilen tüketim miktarı günde 5-6 adetle sınırlıdır. Brezilya cevizi içinde bulunan selenyumun vücuda faydası oldukça fazladır. Yüksek miktarlarda tüketimi vücutta istenmeyen sorunlara neden olabilir. Aşırı selenyum alımı saç, tırnak ve diş yapısında bozulmalara neden olur. Saç ve tırnak dayanıklılığı azaltarak kırılmayı artırır. Dişlerin doğal dengesini bozar ve sararma gibi belirtiler görülür.
Cevizin meyveleri olgunlaştığında fazlasıyla ağır ve serttir. Olgunlaşıp düşerken altından geçmek hayati tehlike yaratır.


Brezilya Cevizinin Kullanım Alanları


Brezilya cevizi en çok kuruyemiş olarak tüketilmektedir. Ceviz lezzetli, zengin ve özel bir aromaya sahiptir. Yumuşak ve tatlımsı özelliktedir. Bu özellikleri açısından mutfaklarda tatlı yapımında sıkça tercih edilir. Yemeklerde, tavuk soslarında aroma verici olarak kullanılır. Pudinglerde, keklerde, granola, bar yapımında, şekerlemelerde ve dondurmalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Öğütülerek çorbalarda ve salatalarda tatlandırıcı olarak yer alır. Diyet listelerinde meyvelerle tüketilmesi önerilir.
Geleneksel tıp tedavi yöntemlerinde, bitkisel tedavilerde ve aromaterapilerde en çok kullanılan bitkilerdendir. Çayı demlenerek içildiğinde sakinleştirici, dinlendirici ve rahatlatıcı özellik içerir.
Yağı çıkarılarak cilt ve deri tedavilerinde kullanılır. Yapraklarından hazırlanan solüsyon cilt temizleme, yara tedavileri ve ayak, tırnak bakımında kullanılır.
Kozmetik, ilaç, kişisel bakım ürünlerinde yeşil kabuğu özleri, yaprağı, yağından elde edilen özler ve ekstratlar kullanılır. Şampuan, sabun, el ve yüz kremleri, vücut losyonları üretiminde yağı, yeşil kabuğu ve yapraklarından elde edilen su kullanılmaktadır.
Ceviztoptan.com sitesinde tüm ceviz çeşitleri, Brezilya cevizi, yerli ve ithal ceviz türlerinin perakende ve toptan satış hizmeti veriliyor. Doğal, taze, temiz ve organik cevizler satışa sunuluyor. Pikan Cevizi yazımıza göz atın. Sayfamız google dostudur.

Shopping Cart
Call Now ButtonAra 0538 446 54 60