çin cevizi özellikleri

Çin Cevizi

Çin Cevizi, Juglandaceae ailesine ait juglans türünden olan Çin cevizi, Kuzey Asya ve Kuzey Amerika kıtalarında yaygın olarak yetişir. Tüysüz seyrek yapraklı, aromatik yapılı bol meyveler, sarkık olarak yetişir. Kışın yaprak döken gövde, soğuğa ve dona dayanıklıdır. 5-20 metreye kadar uzayan gövdesi sağlam ve serttir. Odun özelliği koyu renkli ve sıkı dokuludur. Meyveler diğer cinslere göre bol ürün vermesine rağmen besin değeri açısından düşüktür.
Juglans fornosana, Juglans cathayensis, Juglans hopeiensis ve Juglans stenocarpa çeşitlerine sahip tür, Çin’de en çok üretilen ve ihraç edilen çeşidi içerir. Çoklu doymamış yağ asitleri ve linolenik asit, oleik asit, içerir. %31 doymuş yağ oranına sahiptir.

toptan ceviz
toptan ceviz fiyatları

Çin Cevizi Özellikleri


Güney Asya’dan Himalaya’lara kadar geniş alanlarda yetişen bitki, yaygın olarak arazilerde, dağ yamaçlarında bulunur. İlkbaharda nisan, mayıs aylarında ekim ve fidan dikim işlemleri yapılır. Mayıs ve haziran aylarında çiçeklenmeye başlar. Ekim ortasından sonuna kadar hasat işlemleri yapılan Çin cevizi, kurutularak saklanır. Ticari değeri olan cinsleri, sert ve ince kabuklu yapıya sahip cevizin, ticari olmayan kullanımlara yönelik, kalın kabuklu türleri de üretilir. Kalın kabuklu olan türlerinin yağı çıkarılarak, kozmetik, ilaç ve endüstriyel amaçlı kullanılır.
Çin cevizi çeşitlerinden en kaliteli türü, Sincan Uygur bölgelerinde yetişen Yecheng cevizidir. Binlerce yıllık geçmişe sahip bitki, ince kabuklu, iri meyveli, düz, pürüzsüz kabuğa sahiptir. Kabuk kalınlığı, 0,86-1,23mm ile dünyanın en ince kabuklu ceviz türünü oluşturur. Bir ceviz ağırlığı 10 gramdan fazladır. Hasat yapılırken firesiz ve çok verimlidir. Meyve taneleri dolgun, sık, açık sarı renkli ve beyaz ağırlıklıdır. Kısıtlı yapılan üretimi, 2020 yılından itibaren endüstriyel hale dönüşse de dünya çapında üretim miktarına sahip değildir. Üretim kapasitesi her yıl artırılsa da düşük kapasitede yapılan üretimi nedeniyle şu an için ihracatı yapılmamaktadır.


Çin Cevizi Kullanımı


Çin cevizi besin değeri açısından düşük kaliteli olması ve yüksek verimi nedeniyle endüstriyel olarak kullanımı daha fazladır. Şekerleme ve paketli tatlı üretimlerinde kullanılır. Krem, losyon, şampuan ve sabun üretiminde, ilaç ve farmakolojide yağı çıkarılarak üretim proseslerinde yer alır. İçeriğinde bulunan uçucu yağlar, cilt üzerinde oluşan lezyonlarda, akne, sivilce, çıban oluşumlarında iltihap giderici ve iyileştirici özellik gösterir. Yapraklarından elde edilen solüsyon iyi bir dezenfektan olarak kullanılır. Büzücü, toparlayıcı ve sıkılaştırıcı yapıdadır. Yaraların tedavisinde iyileştiricidir. Yüz temizleme tonikleri ve sıkılaştırıcı form kremlerinin ana maddesidir. Ağız içi, mukoza, yumuşak deri, diş eti iltihaplarında kurutucu olarak faydalıdır. Solüsyonu el, ayak ve tırnak mantarlarında kür olarak kullanılır. Yapraklarından elde edilen suyun çay şeklinde içilmesi, kadın hastalıkları ve tiroid bezi tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.


Çin cevizi ve dünyanın her yerinde yetişen kaliteli, besin değeri yüksek cevizler, ceviztoptan sitesinde perakende ve toptan olarak satışa sunuluyor. Taze, kaliteli ve menşei sertifikalı ceviz satış işlemleri güven, sağlık ve uygun koşullarda yapılıyor.

Shopping Cart
Call Now ButtonAra 0538 446 54 60