kaliforniya Ceviz

Kaliforniya Ceviz

Kaliforniya Cevizi, Kökeni milattan önce 7000 yıllarına dayanan Kaliforniya cevizi, dünyanın en kaliteli cevizi olarak bilinir. Juglansregia ailesine ait olan türe, Romalılar döneminde Jüpiter’in kraliyet palamudu adı verilerek önemi vurgulanmıştır. Bu özel İngiliz türünün eski İran kültüründen yayıldığı ve kraliyet ailesine sunulduğu görüşü yaygındır. Dünyanın farklı birçok alanında yetiştirilen tür, en çok hasadı yapılan cevizidir. Besin değeri yüksek ve verimli ürün, en çok gıda olarak tüketilir.

toptan ceviz
toptan ceviz fiyatları

Kaliforniya Cevizi Özellikleri


Dikimi itibariyle altıncı yılından sonra meyve vermeye başlar. 100 yıllık geniş bir dönemde hasat edilen bitki boyu, 15 metreye kadar uzar. 12 metre eninde gösterişli yapıya sahip Kaliforniya cevizi, 4000’den fazla meyve verir. Besin değeri açısından, 2,7 gram doymamış yağ asidi özelliği diğer türlerden üstünlük sağlar. 30 gramlık porsiyonunda, 2,7 gram linolenik asit içermesi ve yüksek oranda omega-3 bulunması kalitesini artıran özelliklerin başında gelir. Kolesterol içermeyen özellikte olup, doymamış yağ asitler bakımından zengindir. İçeriğinde yüksek miktarda protein, mineraller, vitaminler, antioksidanlar bulunur. Tat olarak acılık bulunmayan yapısı, yenirken tatlımsı etki bırakır. Kolay kırılır kullanımı pratiktir.

Kaliforniya Cevizinin Faydaları


Kaliforniya cevizi içeriğinde bulunan yüksek miktarda omega-3 yağ asitleri, kalp ve damar hastalıkları tedavisinde kullanılır. Akdeniz beslenme tarzının en önemli besinini oluşturan tür, kalp ve damar hastalıklarının %30’unu, inme ve felç hastalıklarının %49’unu azaltan özelliklere sahiptir. Batı ülkeleri beslenme tarzında sıkça kullanılan ceviz, sperm yenileyici, canlandırıcı, onarıcı ve hareketlilik sağlayıcıdır. Beyin sağlığını korur, gelişimini sağlar. İyi kolesterolü yükseltici, kötü kolesterolü düşürücü özelliği ve kan yağlarını giderici özelliği damar tıkanıklığı tedavisinde etkilidir. Manganez ve E vitamini açısından zengin değerlere sahip ceviz, anti-aging etkiler gösterir. Yaşlılık oluşumunu öteler. Yüksek besin içerikleri saç ve cilt hücrelerini onarıcı, canlandırıcı, yapılandırıcı etki gösterir.
Kaliforniya cevizi besin yapı taşlarını oluşturan polifenol yüksek antioksidan görevindedir. Serbest radikallerle savaşarak bloke etme özelliğine sahiptir. Anti-kanserojen etkiye sahip polifenoller birçok kronik hastalığın önlenmesinde etkin olarak, önleyici ve koruyucu tıp alanında yaygın kullanılmaktadır. Prostat ve meme kanseri gibi hormonal etkiye dayanan hastalıklarla savaşır. Lifli yapısı bağırsak florasını düzenleyicidir, kabızlık ve bağırsak sorunlarında tedavi edici olarak kullanılır.
Beyin fonksiyonlarını düzenler. Serotonin hormonunun salgılanmasını sağlayarak ruhsal sorunların tedavi edilmesini sağlar. Stres, anksiyete ve huzursuzluk rahatsızlıklarını giderir. Uyku düzeni sağlayarak vücudun dinlenmesine yardımcı olur. Fosfor ve demir yönünden oldukça zengindir.


Kaliforniya Cevizi Kullanımı


Amerika kıtasında yaygın olarak yetişen Kaliforniya cevizi, ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Besin değeri açısından en kaliteli özelliklere sahip ceviz, dünyanın her yerinde bilinen ve sevilen türünü oluşturur. En çok mutfaklarda gıda olarak tüketilir. Tatlı aromaya sahip özelliği ile tüm mutfaklarda tatlılarda tüketimi fazladır.
Ceviztoptan.com sitesinde en kaliteli, en verimli ve en çok tercih edilen ceviz türlerinin satışı, uygun fiyat ve koşullarda yapılıyor. İthal ürünler sertifikalı olarak sunuluyor. Facebook sayfamızı mutlaka ziyaret edin.

Shopping Cart
Call Now ButtonAra 0538 446 54 60